כתרי זירקוניה

מה חשוב לדעת על כתרי זירקוניה?

לשיניים הקדמיות שלנו יש חשיבות אסטטית גבוהה ולמעשה, הן מהוות את אחד מהדברים הראשונים בו מבחינים בכל פעם שאנו פותחים את הפה, מדברים או מחייכים.
כך יוצא, שאם אחת או יותר מהשיניים הקדמיות, הינה שבורה או מתאפיינת בנראות לא אסטטית מכל סיבה, קיימת חשיבות גבוהה לטפל בה – ובמקום הזה בדיוק, כתר זירקוניה נכנס לתמונה.

אנחנו במרפאת ד"ר ברקוביץ חיים מבצעים הדפסת כתרי זירקוניה בתלת מימד בנוסף למבחר שירותים מתקדמים כגון: השתלת שיניים ממוחשבת, טיפולי שיניים ללא כאב עם הרדמה ללא מזרק ועוד. 

צרו איתנו קשר לקביעת תור ופרטים נוספים

תוכן עניינים

מתי יעלה צורך בהשתלת כתרי זירקוניה?

הצורך בהשתלת כתרים, יכול לעלות במספר מצבים ובין היתר: כאשר השן שבורה או במקרה של אובדן חלק משמעותי מחומר השן בעקבות עששת.
הכתרים, מהווים למעשה כציפוי מלא של השן, כאשר התקנתם מאפשרת להחזיר את השלמת שן שבורה לתפקוד מלא ולקבל תוצאה אסטטית מרשימה במיוחד, הן בצורה, בצבע ובגודל.
כתרי זירקוניה מתאפיינים ביכולת שלהם לייצר השתקפות מלאה של האור – הודות לתכונה זו, ניתן להתאים אותם בצורה אופטימאלית לשיניים הסמוכות.
אותה תוצאה מרשימה אשר מתקבלת, מהווה את אחת הסיבות המרכזיות בגינן הן מהוות כבחירה המושלמת לשיניים קדמיות.

ההבדלים בין כתרי זירקוניה לכתרים אחרים

קיימים סוגים שונים של כתרים לשיניים, אשר נבדלים אלו מאלו בעיקר בחומר מהם הם עשויים כאשר, בין סוגי הכתרים: כתרי חרסינה טהורה, כתרי חרסינה המאוחים למתכת, כתרים יצוקים וכאמור, כתרי זירקוניה.
זירקוניה מהווה כחומר אשר למרות שהוא אינו מכיל מתכת, הוא מזכיר מאוד בתכונותיו את המתכת – ובעיקר בעצם היותו חומר חזק, יציב ובעל עמידות גבוהה מפני בלאי.
הבדל נוסף בין הזירקוניה לבין כתרים אחרים, בא לידי ביטוי בעובדה שהם מגיעים בצבע שקוף או לבן, בהשוואה לכתרים הישנים יותר, אשר מאפיינים בגוון אפרפר.

הליך התקנת כתר זירקוניה

כיום, הודות לטכנולוגיות מתקדמות וחדשניות, התקנת כתרי זירקוניה, מתאפשרת באמצעות פעולה פשוטה יחסית.
ההתקנה מתבצעת לאחר טיפול שורש מקדים, במהלכו, רופא השיניים מנקה את השן ואף משחיז אותה. רק לאחר הפעולה המקדימה, התקנת הכתר יכולה להתבצע בצורה המושלמת, תוך הקפדה על ההתאמה לשיניים הסמוכות.
חשוב לציין, שהכנה של כתר זירקוניה, מצריכה עבודה מורכבת יותר בהשוואה להכנת כתר רגיל – יחד עם זאת, כיום הודות לציוד חדשני ומתקדם, ניתן לייצר את הכתרים באופן דיגיטלי, מה שמייעל תהליכים.

הדפסת כתרי זירקוניה בתלת מימד

במהלך שלושת העשורים האחרונים, טכנולוגיות דיגיטליות החליפו בהדרגה את השיטות המסורתיות. עם דיוק גבוה יותר, מהירות ותוצאות עקביות יותר.

מדפסות תלת-ממד יכולות לייצר כתרים קבועים העומדים בדרישות המאפיינים המכניים ולהפוך אותם למהירים יותר וחסכוניים יותר, הדפסת תלת מימד מייעלת את תהליך ייצור הכתר הדנטלי ויכולה להועיל למעבדות ולרופאי שיניים.

מדוע טכנאי שיניים עוברים לייצור כתר דיגיטלי?

עם הטכנולוגיה החדשה מקצרים משמעותית את זמן האספקה. בהתאם לחומרים ולמכונת הדפסת תלת מימד,אנו, מרפאת שיניים דיגיטלית, מייצרים כתר תוך מספר שעות. ניתן ליצור כתרים ברמת דיוק ועמידות מהר יותר.

כיצד הדפסת תלת מימד שונה מתהליכי ייצור אחרים של כתר שיניים?

מדפסות תלת מימד מייצרות כתרים מהר יותר ועם פחות שלבי עבודה בהשוואה לייצור מסורתי , מעבדות שיניים ופרקטיקות פרטיות יכולות לאמץ מדפסות תלת מימד למילוי הזמנות בצורה יעילה יותר והן אידיאליות לייצור כתרים דנטליים בהתבסס על מספר גורמים:

דיוק החומר ונקודת המחיר

השרפים הדנטליים המשמשים את מדפסות התלת מימד הם עמידים,, קלים לעבודה ובטוחים לחשיפה אוראלית ממושכת. כתרים עשויים משרף הניתן להדפסה בתלת מימד עומדים בכל דרישות המאפיינים המכניים ויש להם מראה ותחושה של שיניים אמיתיות.

כתרים שנעשו באמצעים מסורתיים אינם מסוגלים להתאים לדיוק של כתרים מודפסים בתלת מימד. שלבי העבודה והחומרים הרבים הופכים כתרים אנלוגיים לרגישים מאוד לטעויות אנוש. מחקר השוואתי מראה כי כתרים מודפסים בתלת מימד הם מדויקים יותר מכתרים המיוצרים באמצעים ידניים יותר.

מעבדות בדרך כלל מייצרות כתרים טחונים עם חומרים קרמיים. שרפים הניתנים להדפסה בתלת מימד הם סבירים יותר מקרמיקה ובעלי חוזק ועמידות גבוהים יותר.

זמן

מדפסות תלת מימד יוצרות כתרים בקצב מהיר יותר משיטות ייצור אחרות. באמצעות תהליכים מסורתיים, זה יכול לקחת שבועות כדי לייצר כתר בודד.

יכולות חיסכון בזמן של מדפסות תלת מימד מאפשרות למעבדות שיניים לעמוד בהזמנות גדולות בקלות ולפרקטיקות פרטיות לספק שירות לקוחות טוב יותר.

זרימת עבודה פשוטה

שיטת ייצור הכתר המסורתית היא תהליך מלאכותי הדורש עבודה מעשית משמעותית. בדרך כלל לוקחים רשמים דנטליים של המטופל ושולחים אותם למעבדה. לאחר מכן, טכנאי מעבדה מייצר תבנית, מחמם, מקרר ומבריק את המתכת, הקרמיקה ליצירת כתר לביש. בטכנולוגיה במדפסת תלת מימד, יש הרבה פחות שלבים בתהליך ייצור כתרים לשיניים, והוא מדויק יותר וניתן לחזור עליו.

הדפסת תלת מימד מאפשרת לטכנאי מעבדה לפשט את זרימת העבודה הדיגיטלית על ידי החלפת ההיבטים עתירי העבודה לאחר עיבוד הכתר הדנטלי. טכנאים פשוט מסירים את התומכים, שוטפים, מרפאים ומבריקים את הכתר המודפס בתלת-ממד, לפני שהוא מוכן להיכנס לפיו של המטופל.

כיצד מדפיסים בתלת מימד כתר שיניים?

התהליך מחולק לארבעה שלבים:

 1. סריקה
  רופא השיניים אוסף נתונים אנטומיים של פיו של המטופל באמצעות סורק דיגיטלי רופא השיניים שולח את הקובץ למעבדת שיניים או מעלה אותו למערכת הפנימית שלו.
 2. עיצוב
  טכנאי מייבא את הסריקה לתוכנה וחותך את הסריקה כדי להסיר נתונים מיותרים ולבחור את החלק שהם ידפיסו. לאחר מכן הטכנאי מייצר נקודות תמיכה עבור הדגם ומייצא את הקובץ למדפסת.
 3. הדפסה
  הטכנאי מכין את המדפסת על ידי הכנסת מיכל השרף, מחסנית השרף ופלטפורמת הבנייה. הם מתחילים להדפיס על ידי בחירת הקובץ המתאים בתפריט המדפסת. בעקבות סדרה של הנחיות המדפסת תתחיל אוטומטית לבנות את הכתר.
 4. הכנה
  לאחר הדפסת הכתר, הטכנאי מסיר את פלטפורמת הבנייה , לאחר פרק זמן שצוין על ידי היצרן, הטכנאי בודק את החלקים לאיתור שרף לא מעובד על פני השטח. אם נשאר שרף ,הטכנאי משתמש בבקבוק לחיצה מלא באלכוהול ובמברשת כדי להסיר אותו.
  הטכנולוגיה משתמשת באוויר דחוס כדי לייבש את הכתר. לאחר ייבוש, הכתר מוסר מהפלטפורמה ומוכנס לקופסת ריפוי. לאחר פרק זמן שצוין על ידי היצרן, הכתר מוסר מקופסת הריפוי, והטכנאי מסיר את מבני התמיכה. לאחר הריפוי השני הכתר מוכן להצבה.

היתרונות של כתרי זירקוניה

כאמור, כתרים יכולים להיות עשויים מחומרים שונים, לכן, מי שמתלבט לגבי סוג הכתר האופטימאלי, חשוב שיכיר תחילה את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהאפשרויות.
בין היתרונות של כתרי זירקוניה, חשוב להיות מודעים לבאים:

❗ אפשרות להתאמה מדויקת לפיו של המטופל.
❗ השלמת התהליך בזמן קצר – ניתן להתקין את הכתר בפגישה אחת.
❗ תוצאה מרשימה במיוחד – עם כתרי זירקוניה לא יכול להיות מצב של היווצרות השתקפות גבוהה.
❗ כתרי זירקוניה מתאפיינים בעמידות גבוהה מפני בלאי, מה שמאפשר ליהנות מהם לטווחי זמן ארוכים.
❗ כתרי זירקוניה נחשבים לבטיחותיים – כך שניתן להיות רגועים שאותם כתרים לא תהיה השפעה על בריאות הלסת והחניכיים.
❗ בכדי להתקין כתרי זירקוניה, אין צורך בבסיס מתכת – וכידוע, יש לא מעט אנשים אשר רגישים למתכת או לא אוהבים את התחושה שלה בפה.
❗ כתרים אלו הינם בעלי התאמה ביולוגית לרקמות הפה.

ומה לגבי חסרונות? ובכן, החיסרון היחיד של כתר זירקוניה, בא לידי ביטוי במחירו הגבוה (בהשוואה לכתרים מסוגים אחרים).
יחד עם זאת, מי שמבקש ליהנות מתוצאה מרשימה במיוחד, המתאפיינת באסתטיקה ובעמידות גבוהה (וכאשר, מדובר בשיניים קדמיות, אי אפשר באמת לעשות פשרות), אין כל ספק שיעדיף לשלם מעט יותר, על מנת ליהנות מכל אותם היתרונות!-

תמונות לפני - אחרי

 ד"ר חיים ברקוביץ'

ד"ר חיים ברקוביץ'

ד"ר חיים ברקוביץ', D.M.D, עוסק ברפואת שיניים מזה 25 שנים, בעל מרפאה פרטית באשדוד,
בה מבוצעים כל סוגי טיפולי השיניים על ידי שימוש בטכנולוגיות חדישות ובחומרים מתקדמים.

בנוסף, ד"ר ברקוביץ' משמש כדיין בבית הדין של ההסתדרות לרפואת שיניים.

למידע מקצועי